Škola Taekwondo ITF Chon-ji

27.12.2012 19:31

 

Škola Taekwondo ITF Chon-ji

 

DEFINICE TAEKWON-DO

Gen. Choi Hong Hi: „Taekwon-Do je způsob života. Jednoduše řečeno, je Taekwon-Do druh neozbrojeného boje určeného pro účel sebeobrany. Avšak je to více než toto. Je to vědecké využití těla při sebeobraně. Tělo, jež získalo nejzazší využití svých schopností díky intenzivnímu tělesnému a duševnímu výcviku. Je to bojové umění, jež nemá obdoby ani v síle, ani v technice. I když je to bojové umění, jsou jeho disciplína, techniky a duševní výcvik základem pro budování silného smyslu pro spravedlnost, odvahu, lidskost a odhodlání. Dosažení tohoto stavu odděluje pravé zastánce umění od lidí, kteří se honí za senzací a kteří se spokojují pouze se zvládnutím bojových hledisek tohoto umění. To je jeden z důvodů, proč je Taekwon-Do nazýváno umění sebeobrany. Zahrnuje v sobě také způsob myšlení, zvláště díky vštěpování si zásad přísné sebe disciplíny a vznešeného morálního ideálu.


Jinými slovy lze říci, že Taekwon-do souhrnně znamená duševní výcvik a techniky neozbrojeného boje pro sebeobranu i pro zdraví. Zahrnuje efektivní používání úderů, kopů, bloků holou rukou a nohou pro dosažení rychlého zneškodnění protivníka nebo protivníků. Taekwon-Do konečně umožňuje slabému vlastnit silnou zbraň a sebedůvěru, s jejichž pomocí se může ubránit a porazit svého protivníka. Samozřejmě, nesprávně použité může být Taekwon-Do smrtelnou zbraní. Proto musí být vždy kladen velký důraz na duševní výcvik taekwondisků, aby se předešlo zneužití Taekwon-da.“


 

VÝZNAM NÁZVU TAEKWON-DO

V Taekwon-Do rozlišujeme dvě nosné linie: fyzickou a psychickou, což vyplývá ze samotného názvu tohoto umění. První část názvu, tedy slovo „TAE“ je označením pro kopy, techniky a práci prováděnou nohama. Slovo „KWON“ symbolizuje údery pěstí, rukou a techniky prováděné rukama. Třetí část a to slovo „DO“ skrývá ve svém významu „opravdové umění“, umění nalézt cestu životem a svou vlastní životní filozofii.


 

TAEKWON-DO V ČECHÁCH

Taekwon-Do se na území České republiky objevilo poprvé na jaře roku 1987 v Českých Budějovicích, kdy se rozhodli toto moderní umění sebeobrany začít u nás vyučovat jugoslávští učitelé Taekwon-Do, mistr Zoran Samsa, Toni Nobilo a Emin Durakovič.


Za oficiální počátek však lze považovat příjezd korejského mezinárodního instruktora Hwang Ho Yonga (dnes IX. Dan), který přijal pozvání do tehdejšího Československa a přijel do Prahy na podzim stejného roku, aby zde položil základy originálního Taekwon-Do ITF.